Haber

Yunanistan’da tren kazasının ardından ulusal yas ilan edildi

Yunan halkı tren kazasında hayatını kaybedenlerin yasını tutuyor.

Yunanistan’ın Larissa kentinin kuzeyinde yer alan Tempi bölgesinde yük treni ile yolcu treninin çarpışması sonucu 36 kişi hayatını kaybetti ve kazanın ardından 3 gün ulusal yas ilan edilmesine karar verildi.

Buna göre, 1-3 Mart arasında tüm kamu binalarında bayraklar yarıya indirildi ve halka açık etkinlikler iptal edildi.

Seçim kampanyaları askıya alındı

Siyasi partiler de Nisan ayında yapılması beklenen genel seçimler için kampanyalarını askıya aldı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülke tarihinin en büyük demiryolu kazasının yaşandığı bölgeye giderek açıklamalarda bulundu.

“Nedenlerini Bulacağız”

Mitsotakis, “Bir şeyi garanti edebilirim, bu trajedinin nedenlerini bulacağız ve böyle bir şeyin bir daha asla yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”dedi.

2 vagon ezildi

Atina’dan Selanik’e giden yolcu treninin birinci ve ikinci vagonlarının çarpışmanın şiddetiyle tamamen ezildiği, üçüncü vagonun da raydan çıktığı öğrenildi.

Demiryolu şirketi Hellenic Train’in verdiği bilgiye göre; Yolcu treninde 342 yolcu ve 10 mürettebat, yük treninde ise 2 mürettebat bulunuyordu. Yolcu trenindeki yolcuların birçoğunun öğrenci olduğu belirtildi.

Çarpışmadan önce iki trenin tam sınırda “kilometrelerce” birbirlerine doğru yol aldığı bildirildi. Çarpışmanın nedeni henüz bilinmezken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu