Teknoloji

Şimdiye kadar Dünya’dan çekilmiş en detaylı Ay fotoğrafları yayınlandı

Mikrodalga fırından daha az güçlü bir radar ışını kullanan araştırmacılar, Ay’ın Dünya’dan şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntülerini yakalamayı başardılar.

American Astronomical Society’nin (AAS) Washington’daki toplantısında paylaşılan fotoğraflar; NASA’nın Apollo 15 misyonunun iniş bölgesini ve ayrıca Dünya’nın önemli bir çarpma özelliği olan Tycho kraterini gösteriyor.

Dünyanın en büyük yönlendirilebilir radyo teleskobu olan ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki Green Bank Teleskopu tarafından çekilen fotoğraflar oldukça etkileyici görünüyor.

100 metre genişliğindeki teleskopun radar kısmının lideri Patrick Taylor, Ay’a radyo dalgaları gönderdiklerini ve Hawaii’deki Very Long Baseline Array adlı radyo teleskopla verileri yakaladıklarını söyledi.

Taylor, Green Bank Telescope’un bu süreçte sadece 700 watt güç tükettiğini ve bunun bir ev aleti veya birkaç ampulle rekabet edebileceğini söyledi.

Gelecekte daha net görüntüler yakalanabilir

Araştırmacılar, Green Bank Teleskopu’nda yaklaşık 700 kat daha fazla güçle 500 kilovatta iletim yapmayı hedefliyor. Böylece daha net görüntüler elde edilmesi planlanmıştır.

almus-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu