Haber

İran’da kamera perdeleme denetimleri başlıyor

İran’daki başörtüsü protestolarının ardından ahlak polisini kaldıran hükümetin, kameralarla kadınların başörtüsüne denetim getirmeye hazırlandığı bildirildi.

Devrimcilere yakınlığıyla tanınan Kendinden emin Gazetenin haberine göre, TBMM Adalet Kurulu, kamuya açık alanlarda trafik kontrolü için kullanılan kameraları aktif hale getirerek, tesettür kontrolü için devreye almayı planlıyor. Haberde, kurallara uygun olarak örtünmeyen kadınların ilk etapta cep telefonlarına gönderilecek kısa mesajlarla uyarılmasının planlandığı, ihlallerin devam etmesi.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin Eylül ayında ahlak polisi tarafından yeterince haber yapmadığı için gözaltına alındıktan sonra ölümü, ülke çapında aylarca süren protestoları ateşledi ve İran hükümeti Aralık ayında ahlak polisi devriyelerini sonlandırdı.


Başkent Tahran’da başörtülü genç kızlar.Fotoğraf: Vahid Salemi/AP/dpa/picture Alliance

Ahlak polisi yokken kimse başörtüsü takmıyor

Ahlak polisinin kaldırılmasının ardından muhalif çevreler, bunun mecazi bir adım olduğu ve rejimin başka denetim yollarına başvuracağı yönündeki kaygılarını dile getirdiler.

Ahlak polisi devriyelerinin kaldırılmasının ardından başörtülü kadınların sayısı özellikle metropollerde büyük ölçüde azaldı.

Kendinden eminOcak ayının başında gazete, örtünme kurallarının ihlaline yönelik yeni cezalar üzerinde çalışıldığını bildirdi, bunların arasında “sosyal hizmette belirli saatlerde çalışma zorunluluğu”, “eğitim kursları”, yasak ülkeyi terk ederken istihdam kısıtlamaları ve para cezaları üzerinde durulmuştur.

dpa/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu