Ekonomi

Brezilya Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sürecine hızlı giriş

Brezilya Merkez Bankası (BCB), faiz oranını beklenenden 50 baz puan daha fazla indirerek, bire bir ölçekte yeni indirimlerin yolda olduğunun sinyalini verdi. Merkez Bankası Lideri Luiz Inacio Lula da Silva’nın borçlanma maliyetlerini düşürme politikası güvercin söylemini güçlendirdi.

Roberto Campos Neto liderliğindeki politika yapıcılar, Bloomberg tarafından ankete katılan 41 analistten yalnızca 11’inin beklediği gibi, Çarşamba günü geç saatlerde Seliç oranını yüzde 13,25’e düşürdü.

Politika yapıcılar ekli bir açıklamada, tüketici fiyatları görünümünün iyileştiğini ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin düştüğünü yazdılar.

Açıklamada, “Senaryo beklendiği gibi gelişirse kurul üyeleri bundan sonraki toplantılarında oybirliği ile aynı büyüklükte indirimlerin devam etmesini beklemektedir. Bu oran, enflasyonist çaba süreci için gerekli olan daraltıcı para politikasının sürdürülmesi için uygun görülmektedir.”

Brezilya’nın beklenenden fazla faiz indirimi, Şili’nin faiz oranlarını ekonomistlerin beklediğinden daha fazla indirmesinden birkaç gün sonra geldi. Meksika ve Peru yıl sonuna kadar politikalarını gevşetmeye başlıyor gibi görünüyor. Ortada, enflasyonla mücadelede geç kalan gelişmiş ülkeler artık tehlikeden kurtulmuş değil. Geçen hafta hem Fed hem de Avrupa Merkez Bankası borçlanma maliyetlerinin daha da artması için kapıyı açık bırakmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu