Haber

Bezli ayı yavrusu ‘Yogi’ evin maskotu oldu

Bezli ‘Yogi’ ayı rezidansın maskotu oldu

Ormanda buldukları yavru ayıya bez bağlayıp evlerinde besliyorlar.

Annesinden ayrı düşen yavru ayıya evlerinde kendi çocukları gibi bakıyorlar.

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’de yaşayan Okan Berker, dağlık alanda yürüyüş yaparken bulduğu yavru ayıya bez bağlayarak evinde beslemeye başladı. ‘Yogi’ adını verdiği yavru ayı evin maskotu oldu.

Gümüşhane’nin Alemdar köyünde yaşayan Okan Berker, cuma günü iftar saatine kadar vakit geçirmek için dağlık alanda gezintiye çıktı. Yavru ayıyı yol kenarında bitkin halde gören Berker, yanında köpeğini fark edince yetkililere haber verdi. Yetkililerin bitkin olduğu için bulunduğu yere bırakılmasını istediği yavru ayıyı bırakmak istemeyen Berker, hayvanı evine götürerek beslemeye başladı.

Annesinin öldüğü sanılan ayı yavrusunu evinde besleyen ve evi kirletmesin diye bez bağlayan Berker, ayıya ‘Yogi’ adını verdi. Yavru ayı ‘Yogi’ye çocukken bakıp oyunlar oynayan aile sakinleri, ‘Yogi’nin uyuyamayınca çok huysuzlaştığını söylediler. Alemdar köyünde yaşayan komşularının da bu duruma çok şaşırdığını ifade eden aile, komşularının sürekli eve gelip ayıyla oynayıp fotoğraf çektirdiklerini söyledi.

“‘Yogi’ uykusuz kaldığında mızmızlanır, tıpkı bir çocuk gibidir”

Yavru ayıyla ormanda yürüyüşe çıktığı sırada karşılaştığını ve bitkin düşen hayvanı o halde bırakmak istemediğini söyleyen Okan Berker, “Dağda yürüyüşe çıktım ki ben cuma iftarına kadar vakit geçebilirdi doğru.çok uzağa gitmeden dağa rastladım.yanımda bir köpek yavrusu vardı.gün ağarmadan gördü büyük bir köpek varmış gideyim dedim ve o görene kadar sakla.Gittiğimde cansız ve bitkindi.Çabuk kaldırıp sarıldım.Anlaşılıyordu,annesinin ortalıkta olma ihtimali yoktu.Hızlıca yetkili kurumları aradım, yardımcı oldular, teşekkür ederim ekibiyle görüştüm nerde bulduysan bırak dediler hayvanı küçük bırakamam dedim pazartesi alacaklarını o zamana kadar bizde kalacak dediler çocuktan farkı yok aynen çocuk gibi.uykusuzken sızlanır, acıkınca saldırır, doyduğunda uyur, bir türlü bağlanamaz onun dışında annem de benimle çok ilgilenir, tecrübesi vardır çünkü o bir çocuk hakkında. Bizim için farklı bir an oldu, umarım onun için de faydalı olmuştur. Adını ‘Yogi’ koyduk, sürekli süt içiyor. Her zaman 2 saatte bir acıkıyor, her zaman biberondan süt içiyor. Tahmini 8 saatte 3 şişe süt içtiğiydi. Yatağa girince insan gibi sabaha kadar uyuyor” dedi.

“Bazen yaramazlık yapmak, açken ısırmak”

‘Yogi’nin çok yaramaz olduğunu söyleyen Okan Berker’in annesi Tülay Berker, “Farklı bir hoş duygu, onu bebek gibi besliyorsunuz. Ama acıkınca ısırıyor. Komşularımız da şaşırdılar, geldiler, beğendiler, aldılar.” resimler” dedi.

Öte yandan olayı haber alan DKMP yetkilileri, çok iyi bakıldığını söylediği yavru ayı ‘Yogi’yi aileden alarak bakım merkezine götürdü.

kirkagac-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu