Ekonomi

Türk-İş’ten yeni asgari ücret açıklaması: Belirlenen ücret işçinin yaşam koşullarını karşılamıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılı asgari ücretini 8 bin 506 TL olarak açıkladığı toplantıya Türk-İş’i temsilen hiçbir yetkili katılmadı. Geçtiğimiz günlerde asgari ücret teklifinin 9 bin TL olduğunu açıklayan Türk-İş Lideri Ergün Atalay, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

“HALKIN BEKLENTİLERİ YANLIŞ OLMADI”

Belirlenen 8 bin 506 TL’lik asgari ücretin yeterli olmadığını belirten Atalay, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda emekçi kesim adına görev yapan Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsilcileri, Mevcut sosyal ve ekonomik kurallara göre 2023 yılı için belirlenen taban fiyat, çalışanların değeridir.”Halkın beklentisi de karşılanmadı. Asgari fiyatın yürürlükte kalacağı dönemde oluşacak fiyat artışlarının da ilahiyat meselesidir. Fiyatlarla çalışanların satın alma gücü bu nedenle düşüyor. Çalışanların satın alma gücünü koruyacak tedbirler hayata geçirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“TALEPİMİZ DİKKATE ALINMADI”

Atalay, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Asgari ücret çalışmasında personel kısmı, çalışanların kendilerine ve ailelerine insana yakışır bir gelir elde etmeleri için çaba sarf etti. Ancak bu talep dikkate alınmadı. Yaklaşımımız ise patronlar ve hükümet temsilcileri tarafından dikkate alınmış olsaydı, emekçi kesimin onayı ile Fiyatın oybirliğiyle belirlenmesi mümkün olabilirdi.Taban fiyatı belirleme çabaları sadece fiyat kısmıyla da yakından ve doğrudan ilgili değildir. özellikle sendikasız işçilerin değerli bir bölümünün temel sorunu olan asgari fiyatın emekçi kesimin savunduğu unsurlar çerçevesinde belirlenmesi sektörümüz için değerli bir açılım sağlayacaktır. ülkenin çalışma hayatı..

“İŞÇİLER VERİLEN KARARA UYGUN DEĞİLDİ”

Anayasada asgari ücretin belirlenmesinde çalışanların yaşam koşullarının dikkate alınmasına ilişkin bir karar var. Ancak TÜİK bu konuda bir çalışma yapmaktan kaçınmıştır. Taban Fiyat Tespit Kurulu’nda görev yapan personel temsilcileri bu görüş ve düşüncelerle çalışmalara katkıda bulunmuşlar ve bu çerçevede taban fiyatın belirlenmesi için çaba sarf etmişlerdir. Ancak bilimsel, objektif teknikler ve güvenilir bilgilerle belirlenen taban fiyat olması gereken asgari fiyat bir kez daha müzakere edildi ve karar patron ve hükümet temsilcileri tarafından oy çokluğu ile alındı. Personel bölümü karara katılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu