Teknoloji

Kullanılmış bir araçta yoğun trafik!

İkinci el otomobil piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Yüksek talep ve arz sıkıntısı nedeniyle sıfır otomobil bulamayanlar, Mayıs ayı ortasına kadar ikinci el otomobil almak için zamanla yarışıyor. Son bir haftada ekspertiz noktalarındaki trafiğin yüzde 100 arttığını belirten uzmanlara göre, artan bu talebin arkasında ‘önümüzdeki dönemde yükselecek olan para birimi’ var.

MAYIS ayının ortası ile birlikte 2. el oto piyasasında hareketli günler yaşanıyor. Sıfır otomobilin değerli bir yatırım aracı olarak görülmesi ve üç yıldır biriken arz-talep sorunları nedeniyle “sıfır km” otomobil bulamayanlar, “ikinci el” almak için adeta zamanla yarışıyor. “Mayıs ortasından önce araba. Talebin arkasında ise önümüzdeki dönemde döviz kurlarının yükseleceği endişesi var. Buna göre, son bir ayda 2. el araca talep yüzde 25 artarken, Ekspertiz puanları mayıs ayının başından bu yana neredeyse doldu.

PANİK ‘AL VE SAT’ DÖNEMİ

Bahis hakkında bilgi veren Pilot Garaj Genel Koordinatörü Cihan Emre, ikinci el araç alım satım süreçlerinde ihtiyaç duyulan ekspertiz merkezlerindeki trafiğin son bir haftada yüzde 100 arttığını belirtti.

YÜZDE 40 FİYAT ARTIŞI

Cihan Emre, “Mayıs ortasından sonra fiyatların yükseleceği öngörüsü genel olarak hakim olduğundan, şu anda panik alım satımları yüksek seviyede. Aracı olanlar farklı bir araç almak için acil satıyor, aracı olmayanlar fiyat artışı korkusuyla araç alıyor. Yatırım amaçlı ticaret yapanlar çoğunlukta” dedi.

Otomotiv bilişim şirketi Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, Ocak-Mayıs döneminde sıfır kilometre araç fiyatlarının ortalama yüzde 15 arttığını, aynı dönemde ikinci el araç fiyat artışlarının ise yüzde 40’a ulaştığını söyledi. Yalçın, “Son bir aylık döneme baktığımızda sıfır kilometre araç fiyatları ortalama yüzde 3, ikinci el araç fiyatları ise yüzde 8 arttı. İkinci el satın alma endeksine yani tüketici talebine baktığımızda talebin Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yıla göre yüzde 80, son bir ayda ise yüzde 25 arttığını görüyoruz. Sıfır araç bulamayan tüketiciler fiyatların artacağı endişesiyle ikinci ele yöneliyor. Özellikle mayıs ayının ortasından itibaren kurların yükseleceği endişesi, son bir ayda tüketicilerin ikinci el araçlara daha fazla yönelmesine neden oldu. Yeni araçlara olan yüksek talepte de aynı durumu gözlemliyoruz” dedi.

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

eskipazarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu