Haber

Kötülüğü uzaklaştırdığına inanılan Joaldunak Festivali İspanya’da başlıyor

İspanya’da her yıl Ocak ayının son haftası Pazartesi ve Salı günleri düzenlenen Joaldunak festivali kapsamında koyun derisi mont ve başlarına rengarenk kurdelelerle süslenmiş kapüşonlu köylüler, “baharı uyandırmak ve kötülüğü uzaklaştırmak için”İnançla bellerine veya sırtlarına bağladıkları büyük çanları çalarak yürüdüler.

Bu yıl Ituren, Aurtiz ve Zubieta köylerinin ortasında etkinlik için klasik kıyafetlerle yürüyüşün yapıldığı festivale halk geniş katılım gösterdi.

19 yaşındaki Mattin yaptığı açıklamada, çok küçük yaşlardan beri kardeşi ve babasıyla birlikte Joaldunak’a katıldığını ve bugünün kendisi için her zaman çok özel olduğunu söyledi.

“Benim için yılın en büyük festivali”

Başka bir Bask Joxean “25 yaşındayım ve 10 yaşımdan beri geleneksel kıyafetlerle festivale katılıyorum. Bugün çok az kadın var ama normalde ailemizden genç yaşlı, kadın erkek herkes katılıyor. benim için yılın en büyük festivali.”dedim.

40 günlük oruç ve şenliklerin habercisi

İspanya’da 150’den fazla “Ulusal Kültürel ve Turistik Değer”Joaldunak olarak bilinen şenliklerden biri olan Joaldunak’ın kökeni ve sebebi olsa da “Paskalya öncesi perhizin ilk Çarşambası”Oruç denilen 40 günlük oruç döneminin ve karnavalların (Venedik, Rio ve Kanarya Adaları gibi dünyaca ünlü karnavallar) habercisi olarak da yorumlanır.

ermenek-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu