Haber

‘İzmir’den Giden’ Göçmen Teknesi İtalya Açıklarında Battı: En Az 58 Kişi Hayatını Kaybetti

İtalya açıklarında tekneleri battığında aralarında bir bebeğin de bulunduğu en az 58 göçmen hayatını kaybetti.

Yaklaşık 150 kişiyi taşıyan teknenin, İtalya’nın güneyindeki Calabria bölgesindeki sahil kasabası Crotone yakınlarında karaya çıkmak isterken bozulduğu bildirildi.

Yakındaki bir sahil kasabasının kıyısından çok sayıda ceset çıkarıldı. Yerel makamlar en az 58 kişinin öldüğünü bildirdi. Sahil Güvenlik tarafından yapılan açıklamada 80 kişinin sağ olarak kurtarıldığı açıklandı.

Yerel bir hükümet yetkilisi olan Manuela Curra, Reuters haber ajansına teknenin üç veya dört gün önce İzmir’den ayrıldığını söyledi.

İtalyan yetkililere göre gemidekilerin çoğu Afganistan, Pakistan, Somali ve İran’dandı. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, birçoğunun “çok zor koşullardan” kaçtığını söyledi.

BBC’de yer alan habere göre;Gümrük polisi, hayatta kalan bir kişinin göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

Adnkronos haber ajansı, teknenin sert hava koşullarında kayalara çarparak battığını bildirdi. İtalyan makamları karada ve denizde geniş bir arama kurtarma operasyonu başlattı. Görüntü görüntüleri, ortasında gövdeden modüller bulunan teknenin kıyıya vuran ahşap kesimlerini göstermektedir.

Hayatta kalanlardan bazıları hastaneye kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu