Dünya

Dünya Bankası’ndan Ukrayna’ya 2,5 milyar dolar hibe

Bankadan yapılan açıklamada, söz konusu 2,5 milyar dolarlık hibe ile Dünya Bankası’nın temel hizmetler ve devlet işlevlerinin sürdürülmesine yönelik projesi kapsamında Ukrayna bütçesine doğrudan destek sağlanacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından sağlanan fonların, uygun harcamaların Dünya Bankası tarafından doğrulanmasının ardından Ukrayna hükümetine aktarılacağı kaydedildi.

Dünya Bankası Grup Başkanı David Malpass konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşta bir yıl geride kalırken, dünyanın Ukrayna ve halkına yaptığı korkunç yıkıma tanık olmaya devam ettiğini belirtti.

20,6 milyar dolar fon sağladı

Malpass, savaşın başlangıcından bu yana Dünya Bankası’nın Ukrayna’yı desteklemek için toplam 20,6 milyar dolar sağladığını ve bunun 18,5 milyar dolarının ödendiğini ve 12 milyondan fazla Ukraynalıya ulaştığını kaydetti.

Acil onarım projeleriyle Ukrayna halkına destek olmaya devam edeceklerini vurgulayan Malpass, iyileştirme ve inşaat çalışmalarında hükümetle uyum içinde olmaya devam edeceklerini bildirdi.

felahiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu